MODERNA VERSUS TRADICE

Spolu s architektonickou studií rodiného domu byl vypracován návrh interiérového zařízení zádveří, obytného prostoru, koupelen, toalet, ložnice a komunikačních prostorů. Přáním klienta bylo vytvořit interiér, který se bude stylově blížit venkovskému sídlu.
Z čeho vyjít? Ze středověkých tradic? Z hospodářských usedlostí 18. stol.? Inspirovat se selským barokem a použít jeho prvky v jihomoravské vesnici? Jak? Vždyť styl našich životů je v naprosté většině odlišný od života našich předků. Stejně tak odlišné jsou materiály, stavební standardy a řemeslné dovednosti. Do návrhu jsem se snažil zanést ty prvky, které mohou mít uplatnění i v dnešních interiérech svojí funkční a estetickou hodnotou. Od začátku mi bylo jasné, že navrhnout dokonalou repliku historického interiéru je hloupost a zrealizovat takový návrh by bylo naprosto nereálné.
KACHLOVÁ KAMNA, PODLAHY A STROPY

Dominantním prvkem návrhu obytného prostoru se stala kachlová kamna. Mají vysoce estetickou funkci, avšak nejsou pouze kulisou, mohou být doplňkovým zdrojem tepla. Při návrhu jsem se rozhodoval mezi modrými a zelenými lazurovanými kachlemi. Nakonec zvítězila zelená, olivová zemitá, uklidňující. Mimochodem kachlová kamna s prosklenou krbovou vložkou rozhodně nejsou pravou replikou kamen nebo pece tak, jak je běžně ve svých světnicích stavěli naši předkové. 
Strop nad obytným prostorem byl navržen s nosnou dřevěnou trámovou konstrukcí. Podlahy dřevěné, variantě jsem uvažoval o pálené keramice v okolí kamen a v komunikačním prostoru "chodby". Skladby stropů a podlah musí být upraveny na dnešní standardy. 
KROV

Běžně viditelná část konstrukce domu v prostoru historických půd, kde plné vazby krovu střídají jalové a konstrukce střechy slouží jako šikmý kryt proti stékající vodě a prvotní štít proti pověrtnosti. Izolaci světnice zajišťuje skladované seno na půdě a nehořlavý zásyp na záklopu stropu. 
V dnešním domě se podobná konstrukce neuplatní. Projekt počítá s nadkrokevní tepelnou izolací, která v celé ploše střechy minimalizuje tepelné mosty. Díky tomuto řešení je možné ponechat krokve, kleštiny a vaznice viditelné. 
KOUPELNY, TOALETY  

Koupelna a toaleta se ve vesnickém domě objevuje teprve ve 20. století. Inspiraci v dávných dobách lze hledat těžko. Vyšel jsem ze střídmosti, jednoduchosti a funkčnosti, ze znaků dřívější vesnické výstavby.  

DALŠÍ PROJEKTY:

ZPĚT NAHORU