MODERNA VERSUS TRADICE

Spolu s architektonickou studií rodiného domu byl vypracován návrh interiérového zařízení zádveří, obytného prostoru, koupelen, toalet, ložnice a komunikačních prostorů. Přáním klienta bylo vytvořit interiér, který se bude stylově blížit venkovskému sídlu.

Z čeho vyjít? Ze středověkých tradic? Z hospodářských usedlostí 18. stol.? Inspirovat se selským barokem a použít jeho prvky v jihomoravské vesnici? Jak? Dnešní životní styl je odlišný od života našich předků. Stejně tak odlišné jsou materiály, stavební standardy a řemeslné dovednosti. Do návrhu jsem se snažil zanést ty prvky, které mohou mít uplatnění i v dnešních interiérech svojí funkční a estetickou hodnotou. 
Kuchyně. Dekor světlého dřeva a trámový strop. Bílé skříňky a vzdušný barový pult.
Obytný prostor s průhledem na schodiště. HS portál do zahrady.
zelená kachlová kamna. Jídelnu doplňují židle TON. Dřevěné nášlapy schodiště.
Kachlová  kamna jako dominantní prvek v obytném prostoru.
KACHLOVÁ KAMNA, PODLAHY A STROPY

Dominantním prvkem návrhu obytného prostoru jsou kachlová kamna. Mají nejen estetickou funkci, ale také mohou být doplňkovým zdrojem tepla.  
Strop nad obytným prostorem je navržen s nosnou dřevěnou trámovou konstrukcí. Podlahy jsou dřevěné, keramika se uplatní v okolí kamen a v komunikačním prostoru "chodby". 
Knihovna tvoří zábradlí na chodbě v druhém podlaží.
Viditelné prvky krovu díky nadkrokevní izolaci. Chodba propojuje obytné pokoje.
KROV

Běžně viditelná část konstrukce domu v prostoru historických půd, kde plné vazby krovu střídají jalové a konstrukce střechy slouží jako šikmý kryt proti stékající vodě a prvotní štít proti pověrtnosti. Izolaci světnice zajišťuje skladované seno na půdě a nehořlavý zásyp na záklopu stropu. 
V dnešním domě se podobná konstrukce neuplatní. Projekt počítá s nadkrokevní tepelnou izolací, která v celé ploše střechy minimalizuje tepelné mosty. Díky tomuto řešení je možné ponechat krokve, kleštiny a vaznice viditelné. 
Koupelna se sprchovým koutem. Skleněná zástěna.
KOUPELNY, TOALETY  

Koupelna a toaleta tak jak je známe dnes se ve vesnickém domě objevuje teprve ve 20. století. Inspiraci v dávných dobách lze hledat těžko. Návrh proto vyšel ze střídmosti, jednoduchosti a funkčnosti - tedy ze znaků dřívější vesnické výstavby.  
Bílý ýobklad koupelny je doplněn nábytkem v dekoru světlého dřeva. Dvojumyvadlo ve skříňce se šuplíky.

DALŠÍ PROJEKTY:

ZPĚT NAHORU